felmeres

A 'Z' generációs amerikaiak közel harmada LMBTQ – felmérés

A Public Religion Research Institute (PRRI) közvélemény-kutató a hét elején közzétette kutatását, amelyet tavaly augusztusban és szeptemberben végzett a több mint 6600 fős minta felmérés alapján.

A tanulmány kimutatta, hogy:
– a Z generáció (1997-2012) 18 és 25 év közötti amerikai fiatalok csoportja 28%-a LMBTQ -ként azonosította magát (a Z generáció nagyobb hányadban azonosította magát másként, mint a korábbi generációk - Y, X, stb.),
– az Y generáció (millenniumiak generációja: 1981-1996) 16%-a mondta azt, hogy az LMBTQ -ként azonosítja magát,
– az X-generációban (1965-1980) a teljes korcsoport 7%-ában mondták azt, hogy nem heteroszexuálisak,
– a 'Baby Boomers' csoport (1946-64) 4%, valamint a 'Silent Generation' (1928-45) csoport tagjai 3% mondta azt, hogy LMBTQ -ként azonosítja magát.

A Z generáció fajilag is sokszínűbb volt, mint bármely más megkérdezett korcsoport. A felnőttek mindössze 52%-a – és a tinédzsereknek csak 50%-a – vallotta magát fehérnek, szemben az Egyesült Államok teljes lakosságának 62%-ával. Ezenkívül kevésbé valószínű, hogy politikailag republikánusként, és nagyobb valószínűséggel liberálisként azonosították magukat.

A PRRI közvélemény-kutató intézet nem spekulált a tendencia lehetséges okairól, amely az amerikai társadalomban a homoszexualitáshoz való hozzáállás gyors liberalizációját kísérte. E változás ellenére a Z generációs felnőttek 20%-a nyilatkozott úgy, hogy ellenségeskedést vagy diszkriminációt tapasztalt szexuális irányultsága miatt. A PRRI intézet számai visszhangozták azokat a korábbi felméréseket, amelyek szerint a Z generáció, amely immár nagykorúvá vált, az Egyesült Államokban a legliberálisabb csoport, valamint a legtöbben vallottak magukat LMBTQ tagnak.

A homoszexuális cselekmények csak a Legfelsőbb Bíróság Lawrence kontra Texas ügyben (2003 Supreme Court Lawrence v. Texas) hozott 2003-as döntése után szűntek meg szövetségi bűnnek számítani az Egyesült Államokban, bár sok állam ekkorra már eltörölte a szodómiatörvényt.

A 2014-es Obergefell kontra Hodges (2014 Obergefell v. Hodges) határozat legalizálta az azonos neműek házasságát, amely 1996 óta illegális volt az Egyesült Államokban. Azóta az amerikai tagállamok kötelesek engedélyezni és megkötni az azonos nemű párok hazásságát, valamint az azonos nemű párok gyermekeket is örökbe fogadhatnak. Jelenleg, mindössze 35 ENSZ-tagállam engedélyezi az azonos neműek házasságát.

Jegyezte:
USA menedékjog: https://www.patakicenter.com/menedekjog

Share by: